Atelierul mainilor iscusite

Toate lucrurile sunt grele înainte de a deveni uşoare.(proverb englezesc)

Ultimele subiecte

» FELICITARI, MONICA
Sam 2 Iul - 16:00 Scris de monatibi

» Pulover fetita
Joi 19 Mar - 13:33 Scris de elizalica

» Brose cu felt
Mar 6 Mai - 16:56 Scris de Andreea M

» tricotare esarfa
Mar 14 Ian - 15:11 Scris de lavi16

» Ghirlanda de flori cu oua
Mier 10 Apr - 0:05 Scris de monatibi

» Buna dragele mele!
Dum 24 Mar - 0:12 Scris de Adela

» Bine v-am gasit
Dum 24 Feb - 17:18 Scris de Adela

» Decoratiuni din hartie pentru bradul de Craciun
Lun 3 Dec - 19:17 Scris de camelutza30

» Fulgi-podoabe de pom
Lun 3 Dec - 17:11 Scris de Adela

Cine este conectat?

In total sunt 2 utilizatori conectati: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 2 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 17, Lun 25 Noi - 0:14

web counters

Gradinita-laborator

Distribuiti

Adela
    Admin

feminin Mesaje : 374
    Data de inscriere : 27/09/2010
    Varsta : 40
    Localizare : Pissconsin
    Stare de spirit : The show must go on!

Gradinita-laborator

Mesaj Scris de Adela la data de Sam 12 Feb - 20:23

Acesta a fost un mic experiment pe care l-am facut impreuna cu fetele acum nu de mult.Era ceva praf colorat care pus intr-un mold,iar moldul in apa reactiona cu apa si se transforma intr-un obiect,o minge.As mai vrea sa cumpar praf din acela si sa folosesc si alte moduri dar inca nu am gasit la magazin.
    Am mai facut si o alta experienta si o sa revenim...

Adela
    Admin

Re: Gradinita-laborator

Mesaj Scris de Adela la data de Sam 12 Feb - 20:32

Si aici ne-am facut noi propria minge .E mai mult ca un fel de plastilina f fina dar daca sta mai mult timp la aer sa intareste si poate fi folosita pe post de minge.

gheea
    Ucenic
    Ucenic

feminin Mesaje : 114
    Data de inscriere : 15/10/2010
    Localizare : Oradea
    Stare de spirit : aiurita

Mesaj Scris de gheea la data de Dum 13 Feb - 9:12

frumos, frumos.....
    noi aseara am facut un portofel pentru domnisoare si un mic jurnal , totul din hartie.....numai sa descarc pozele si va arat si voua.....

gheea
    Ucenic
    Ucenic

Mesaj Scris de gheea la data de Dum 13 Feb - 10:51

am descarcat pozele .......

By gheea at 2011-02-13(cica hartiutele subtiri din interior sunt banii , ii lipsesc cartile de credit Very Happy)

Adela
    Admin

Mesaj Scris de Adela la data de Lun 14 Feb - 17:32

Ieri le=am cumparat niste animalute din ceva material plastic cam cat mana mea de mari si daca sunt puse in apa cica isi maresc volumul de 600% insa procesul poate dura pana la o saptamana.Deci azi e prima zi.Animalele sunt in cada mare ,in apa si incep sa se mareasca.Azi dimineata Tia asta a facut prima data,a vizitat animalele din cada!

tudorluca
    Ucenic
    Ucenic

feminin Mesaje : 137
    Data de inscriere : 30/09/2010
    Varsta : 44
    Localizare : Bucuresti
    Stare de spirit : contagioasa!!Tricotatul este, de asemenea, benefic pentru eliminarea stresului acumulat peste zi, îţi oferă plăcute senzaţii tactile, îţi facilitează meditaţia, îţi stimulează creatrivitatea si imaginaţia si îţi oferă împlinirea realizării personale a unui obiect cu funcţie practică si estetică, cu puternică încărcătură emoţională.

Mesaj Scris de tudorluca la data de Lun 14 Feb - 18:18

Adela a scris:Ieri le=am cumparat niste animalute din ceva material plastic cam cat mana mea de mari si daca sunt puse in apa cica isi maresc volumul de 600% insa procesul poate dura pana la o saptamana.Deci azi e prima zi.Animalele sunt in cada mare ,in apa si incep sa se mareasca.Azi dimineata Tia asta a facut prima data,a vizitat animalele din cada!
    wow...ce interesant!!!!!! cheers

Adela
    Admin

Mesaj Scris de Adela la data de Joi 17 Feb - 18:28

Azi maine le scoatem sa ne jucam cu ele!

tudorluca
    Ucenic
    Ucenic

feminin Mesaje : 137
    Data de inscriere : 30/09/2010
    Varsta : 44
    Localizare : Bucuresti
    Stare de spirit : contagioasa!!Tricotatul este, de asemenea, benefic pentru eliminarea stresului acumulat peste zi, îţi oferă plăcute senzaţii tactile, îţi facilitează meditaţia, îţi stimulează creatrivitatea si imaginaţia si îţi oferă împlinirea realizării personale a unui obiect cu funcţie practică si estetică, cu puternică încărcătură emoţională.

Mesaj Scris de tudorluca la data de Vin 18 Feb - 10:15

Adela a scris:Azi maine le scoatem sa ne jucam cu ele!
    Chiar sunt curioasă..cum arată...minunile astea....... affraid

gheea
    Ucenic
    Ucenic

Mesaj Scris de gheea la data de Vin 18 Feb - 12:53

mi-ar placea sa gasesc si la noi mai multe materiale educative pentru piticoti.....ieri am luat primul nu te supara frate pentru Sara.....

Adela
    Admin

Mesaj Scris de Adela la data de Mar 1 Mar - 21:16

Am cumparat altele noi c anu am reusit sa fac poze inainte de a le pune in apa.Deci acum avem racul si steluta.
    Le-am pus langa un pepsi ca sa se poata vedea diferenta de marime dupa ce le tinem in apa!
    Azi vroiam sa fac experiente cu apa si borcan...evaporare,inghet etc dar cred ca numa evaporare putem face ca nu ingheata apa azi decat la noapte sau sper ca doar la iarna viitoare!

gheea
    Ucenic
    Ucenic

Mesaj Scris de gheea la data de Mier 2 Mar - 8:54

Adela sa stii ca va invidiez....aveti accesibil atat de multe lucrusoare interesanta, ....chestiile astea care se maresc in apa nu cred sa fie si pe la noi.....cred ca fetele au fost super incantate de experiment.....

Adela
    Admin

Mesaj Scris de Adela la data de Mier 2 Mar - 17:24

Gheea sa stii ca unele chesti nici eu nu stiu ce sunt.Daca nu citeam pe ambalaj as fi crezut ca sunt niste animalute cu care se joaca ei sau fac colectie.
    Azi le-am cumparat un fel de penseta cu care pot sorta diferite obiecte.Si le-am cumparat oua de plastic si Khloe le punea cu lingura-penseta in cosulet.O sa ii arat ca se pot sorta pe culori sau pe marime!

gheea
    Ucenic
    Ucenic

Mesaj Scris de gheea la data de Joi 3 Mar - 9:02

noi aseara am luat de la gradinita un caiet de lucru, e primul nostru caiet de lucru....interesante chestii sunt in el dar parca totusi nu ajunge.....cum nu am foarte mult de lucru si eu la birou tot caut idei de activitati pentru acasa, si daca se intampla sa trecem intr-o seara peste ma atentioneaza, am observat ca ii place sa ne jucam impreuna.....

nu stiu daca v-am spus, dar i-am luat de ceva vreme primul nu te supara frate, nu e atrasa de el, e prea lung jocul pentru ea si isi pierde interesul foarte repede, mai bine ne jucam domino decat asta.....

mirela
    Ucenic
    Ucenic

feminin Mesaje : 119
    Data de inscriere : 29/09/2010
    Localizare : pe langa Bucuresti
    Stare de spirit : variabila

Mesaj Scris de mirela la data de Joi 3 Mar - 15:58

Gheea ,lui Darius ii placea jocul cu cartile (tabinet ,toci ,pacalici ...) ,sunt caiete speciale ,pe varste si era innebunit sa faca dupa ele ,sunt jocuri de logica si ii antreneaza .
    Spun 'ii placea" pentru ca ma refer la varsta sarei ,ca de placut ii place si acum (Monopoly ,remi ,sa faca exercitii de matematica...)

Adela
    Admin

Mesaj Scris de Adela la data de Joi 3 Mar - 16:55

Ghea poti folosi jocul Remi si incercati impreuna sa faceti perechi de numere...indiferent d eculoare.Apoi introdu si numarul si culoarea in pereche ....sau sa aleaga toate cifrele rosii intr-o galetuta...gasesti tu variante...cand se plicti de o varianta alege alta.

gheea
    Ucenic
    Ucenic

Mesaj Scris de gheea la data de Vin 4 Mar - 10:59

da , caietele de lucru am constatat ca sunt ok, chiar ii place, aseara nu am avut timp si eram si foarte obosite amandoua dar la sfarsitul asta de saptamana ne ocupam de el.....in prima seara dupa ce i l-am luat i-am citit prin el , unele exercitii chiar le-a rezolvat aratandu-mi cu degetul raspunsul.....e ok.....oricum am gasit un site de unde ii scot la imprimanta planse de lucru, saptamanile trecute au discutat la gradi despre figurile geometrice si i-am scos si eu cateva planse pentru a mai exersa acasa.....

Adela, sunt bune ideile tale de la Remi, la fel facem si cu setul de litere mari si colorate pe care le are acasa, nu am stresat-o niciodata sa le invete, ca trebuie sa le invete, in schimb am facut puzzel-uri din el, am aranjat dupa culori, am facut grupe de doua, trei sau patru.....imi place mult sa ne jucam asa, e logica pura.....eu nu imi amintesc sa fi facut asa ceva in copilarie.....

Adela
    Admin

Mesaj Scris de Adela la data de Vin 4 Mar - 22:17

Gheea nu trebuie neaparat sa cunoasca numerele.POti face doar perechi pe culori cu acelasi numara sau pur si simplu doar sortare dupa culoare.Poti compara gramezile de aceeasi culoare.E FOARTE IMPORTANT ca cei mici sa faca aceste jocuri pt ca e primul pas pe care il fac spre a citi si logica(la citit pt ca li se formeaza impulsul de a recunoaste unele repetitii,de ex observa ca o litera sau o silaba apare de mai multe ori pe o pagina,apoi o litera intr-un cuvant etc) si logica pt ca pot sa faca ghiceasca unele fenomene si apoi sa le explice.
    E f important sa le si citim.Asta ajuta mai tarziu cand ei invata sa citeasca sa respecte semenle de punctuatie,mai ales daca si noi le respectam si citim respectand regulile!

gheea
    Ucenic
    Ucenic

Mesaj Scris de gheea la data de Sam 5 Mar - 16:01

Adela, vin si eu cu ultimele noastre realizari si de ce nu idei pentru voi.....

am gasit ca putem folosii tuburile de la hartia igienica si de la servetelele de hartie.....sa va arat ce am facut.....

rezultatele....nu foarte expresive dar pot sa va spun ca i-a facut deosebita placere sa lucram impreuna.....data viitoare incerc sa o las pe ea sa decupeze.....

gheea
    Ucenic
    Ucenic

Mesaj Scris de gheea la data de Sam 5 Mar - 16:06

apropo de decupat....saptamanile astea la gradinita au invatat despre figurile geometrice.....am gasit pe net cateva planse pentru a putea exersa si acasa si mi-a mai venit o idee legata de figurile geometrice.....eu le-am desenat pe hartie si cu ajutorul meu Sara a decupat figurile si apoi le-am asamblat......e si asta o idee de lucru.....

Adela
    Admin

Mesaj Scris de Adela la data de Sam 5 Mar - 16:16

Foarte fain Gheea!Si eu le mai dau tuburile de la fartie si ele cica isi fac binoclu.Tia a lipic o gramada de stickere pe unul si l-au folosit destul de mult pe post de binoclu!

Cu formele geometrice se paote face tangram.Se pot face multe chestii faine!

Continut sponsorizat

Mesaj Scris de Continut sponsorizat Astazi la 2:26

Acum este: Lun 5 Dec - 2:26